Facebook Twitter Google Plus Linkedin

HIMSS Türkiye 2014 Dijital Hastane Konferansı ve Fuarı

Güncelleme Tarihi: 30/05/2016


Sağlık Bakanlığı ile HIMSS Avrupa’nın birlikte düzenlediği HIMSS Türkiye 2014 Konferans ve Fuarı 4-5 Haziran tarihlerinde sağlık bilişimi alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla Haliç Kongre Merkezinde düzenlendi. 
Dijital Hastaneye Geçiş temalı etkinliğin açılış konuşmalarını Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip BİRİNCİ ve HIMSS Başkanı H. Stephen LIEBER yaptı. HIMSS 6. Seviye Dijital Hastane Sertifikası almaya hak kazanan, Mersin Erdemli Devlet Hastanesi, İzmir Tire Devlet Hastanesi ve Rize Devlet Hastanesi'ne ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip BİRİNCİ, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. Hakkı ÖZTÜRK, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Dr. Zafer ÇUKUROVA ve HIMSS Başkanı H. Stephen LIEBER basın toplantısında bir araya geldi. Toplantıda Sağlık Bakanlığı yöneticileri, HIMSS Türkiye 2014’ün düzenleniş amacı, Türkiye’de dijital hastaneye geçiş süreci, sağlık hizmetlerinde dijitalleşmenin getirdiği avantajlar ve hastanelerin dijital altyapısı hakkında bilgi verdiler. LIEBER  ise 0 ile 7 arasında seviyelerden oluşan EMRAM değerlendirme modeliyle hastanelerin sağlık hizmetlerine erişim, maliyet ve kalite konularında performanslarının ölçüldüğünü ve 6. ve 7. gibi yüksek seviyelere gelindiğinde kalite konusunda anlamlı değişiklikler görüldüğünü  söyledi. 
Sağlık Bakanlığı yöneticileri ve HIMSS yetkilileri fuar alanını ziyaret ederek sağlık bilişimi ürünleri ve çözümleri hakkında bilgi aldılar. Etkinlik sağlık bilişimiyle ilgili konuların ele alındığı oturumlar, odak grup toplantıları ve sunumlarla devam etti. İki gün süren etkinlikte ilk gün sağlık bilgi teknolojileri, sağlık bilişimi standartları, büyük veri ve iş zekâsı çözümleri, genomik ve kişiye özel tıp, evde bakım, uzaktan takip ve sağlıklı yaşam çözümleri konularının ele alındığı oturumlar gerçekleştirildi. İkinci gün   ise Sağlık Bakanlığı hastanelerinde elektronik tıbbi kayıtlar, dijital dönüşümde yatırım ve çıktılar, mobil tıp ve tele tıp çözümleri, hastanelerde kaynak yönetimi ve sağlık verilerinin güvenliği konuları ele alındı.

Sağlık bilişimi alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmaların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, hastane bilgi yönetim yönetim sistemleri ile sağlık çalışanları ve hastalar için tele tıp ve mobil çözümlerin tanıtıldığı stantlar yer aldı. (06.06.2014)