function PrintElem(elem) { Popup($(elem).html()); } function Popup(data) { var mywindow = window.open('', '', 'height=400,width=600'); mywindow.document.write(data); mywindow.print(); mywindow.close(); return true; }
Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastaneler de dijital virüslerden korunmalı

Güncelleme Tarihi: 23/06/2014

http://www.stuff.com.tr/2014/05/hastaneler-de-dijital-viruslerden-korunmali.html

   Sağlık kuruluşlarında ortak kullanılan bilgisayarlardan, USB gibi harici bellekler yoluyla pek çok bilgi paylaşılıp doküman taşınıyor. Bu yüzden ESET, bu kurumlarda dijital güvenliğin sağlanması gerektiğini düşünüyor.

   Sağlık Bakanlığı’nın Stratejik Plan hedeflerine göre önümüzdeki dönemde özellikle kamu hastaneleri ve sağlık kuruluşlarında dijital dönüşüm yapılacak. Bununla tam entegre ve kağıtsız hastaneler hedefleniyor. Dünyada her gün ortalama 200 bin yeni virüs, Truva atı ve solucan gibi zararlı yazılım türü internet ortamına salınıyor. Genelde çok sayıda bilgisayarın bulunduğu sağlık kuruluşları da bu zararlı yazılım yağmurundan etkilenebiliyor. Hastaneler hedef olabiliyor.

 

   ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu, “Bizim tespitlerimize göre hastane ve sağlık kurumlarında USB gibi harici bellekler yoluyla pek çok doküman paylaşılıyor veya kullanılıyor“ diyor ve ekliyor; “Maalesef taşınabilir harici bellekler, dünyada zararlı yazılım taşıma ve bulaştırma konusunda oldukça önde. Bu durum sağlık kuruluşlarında dijital virüslerin bulaşma riskini de yükseltiyor ve sistemleri etkileyebilecek sıkıntılara neden olabiliyor.“

 

Zararlı yazılımlara karşı güvenlik şart

 

   Sağlık kurumlarında bilgi güvenliğinin, sistemin sürdürülebilmesi adına hayati önem taşıdığını belirten Akkoyunlu, siber dünyadaki tehditlere karşı iki yönlü önlemin çok önemli olduğunu vurguladı. Akkoyunlu, “Öncelikle dijital tehditlere karşı, dijital önlem alacak bir anti virüs yazılımı mutlaka olmalı. Günde gelişen 200 bin zararlı yazılıma karşı ancak sistemli ve proaktif bir yazılımla korunmak mümkün olabilir. Ancak bu da yeterli değil. Bilgisayar kullanıcılarında farkındalık da olmalı. Kurumlar, çalışanlarını olası tehlikelere karşı uyarmalı, gerekiyorsa eğitmeli“ dedi.