Facebook Twitter Google Plus Linkedin

HIMSS Türkiye 2016 EMRAM Eğitim Konferansı ve Fuarı

Güncelleme Tarihi: 03/10/2016


Türkiye, sağlıkta dijitalleşme sürecinde küresel güç oldu

Sağlık Bakanlığı ve HIMSS Avrupa işbirliğiyle düzenlenen HIMSS Türkiye 2016 EMRAM Eğitim Konferansı ve Fuarı İstanbul’da 26-27 Mayıs tarihlerinde yapıldı. 2 gün süren fuarda şehir hastanelerinde bilişim çözümleri, genom bilimi kişiselleştirilmiş tıp, klinik karar destek sistemleri, hasta güvenliği ve hizmet kalitesi bakımından sağlık bilişimi, kronik hastalık bilişimi ve engelli sağlığında bilişim, siber güvenlik, modern hemşirelik süreçlerinde bilişim, toplum sağlığı alanından bilişim çözümleri gibi birçok konuda bilgi alışverişinde bulunuldu.
Konferans Müsteşar Yardımcımız Dr. Şuayip Birinci ve HIMSS Başkanı H. Stephen Lieber’in konuşmalarıyla açıldı. Müsteşar Yardımcımız Dr. Şuayip BİRİNCİ “Dijitalleşen dünya ve iş yaşamı hem insan hayatı hem de biz sağlıkçılar açısından yeni fırsatları ortaya çıkardı. Artık hastaların teşhis ve tedavi süreçlerine katıldığı ve sürdürülebilir sağlık politikalarının dijital veriler kapsamında ele alındığı bir hizmet sürecinden bahsediyoruz. Bu bağlamda dijitalleşme, teknolojik araçların sağlık sektörüyle entegrasyonu, mobil sağlık araçlarının etkin kullanımı, büyük veri uygulamaları ile teşhis ve tedavi süreçlerinin yönetimi gibi uygulamalar, sağlık profesyonelleriyle hastanelerin ilaç gibi, iğne gibi vazgeçilmez unsuru haline geldi” şeklinde konuştu.
HIMSS Başkanı H. Stephen Lieber, Türkiye’nin küresel anlamda teknolojiyi kullanma bakımından ileri ve öncü bir duruma geldiğini ifade ederken “HIMSS Türkiye 2016’da İspanya, Hollanda ve Almanya’dan sonra Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. HIMSS’in akreditasyon ve standart modeli EMRAM’da 7 seviyesine gelen bir hastaneyi ödüllendireceğiz. Ayrıca 17 tane EMRAM 6. Seviyeye gelmiş hastane bulunuyor. Burada büyük bir gelişmeden bahsediyoruz. Türkiye’nin Avrupa’da öncü olduğunu görmekteyiz. Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız çalışmalar diğer ülkelerin de örnek alacağı bir işbirliği olarak öne çıkıyor” şeklinde konuştu.
Fuar alanında yer alan Sağlık Bakanlığı standında e-Nabız Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi,  Sağlık Yönetim Sistemi, Tele Tıp, Tele Radyoloji, Sağlık Bilişim Ağı projeleri tanıtıldı.
Konferansın sonunda 2016 yılında değerlendirmeye alınan ve konferans kapsamında sonuçları açıklanan 7 adet Seviye 6 ve 1 adet Seviye 7 kamu hastanesine Dijital Hastane ödülleri verildi.

EMRAM 6. Seviye Dijital Hastane Ödülü alan kamu hastaneleri:
Muğla 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi
İzmir Urla Devlet Hastanesi
İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Dr. Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Dr. Faruk İlker Bergama Devlet Hastanesi
Siirt Kurtalan Devlet Hastanesi

EMRAM 7. Seviye Dijital Hastane Ödülü alan kamu hastanesi:
İzmir Tire Devlet Hastanesi

Böylelikle Türkiye’de EMRAM Seviye 6 ödülüne sahip hastane sayısı 17’e yükseldi ve Avrupa’da sadece 4 hastanenin sahip olduğu Seviye 7 derecesine Türkiye’den de bir hastane layık görülmüştür.